23:49, 30 wrz 2018 r. Polacy mistrzami świata w siatkówce!

/files/news/dox459awkaakn3i.jpg

Pokonując w finale Brazylię 3:0 reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn po raz trzeci w historii i drugi raz z rzędu wywalczyła złoty medal mistrzostw świata.

Biało-czerwoni obronili tytuł, który cztery lata temu zdobyli na mundialu organizowanym w kraju. Wtedy byli jednak faworytami. Przed turniejem rozgrywanym w tym roku w Bułgarii i we Włoszech medal wydawał się wielkim sukcesem.

Drużyna prowadzona przez belgijskiego szkoleniowca Vitala Heynena doskonale zaprezentowała się jednak już w pierwszej grupowej fazie, co dawało powody do optymizmu. W grupie D wygrała pięć spotkań z: Kubą, Portoryko, Finlandią, Iranem i grającą u siebie - mecze były rozgrywane w Warnie -  Bułgarią. Polacy stracili w tej fazie tylko trzy sety.

Kryzys przeszedł w drugiej rundzie, w której obrońcy tytułu przegrali z Argentyną i Francją, ale przeszli dalej dzięki pewnemu zwycięstwu z Serbią oraz dorobkowi z pierwszej fazy zakończonej bez porażki. W rozgrywkach grupowych III rundy Polska pokonała Serbię 3:0 i do awansu potrzebowała tylko zwycięskiego seta w pojedynku z Włochami. To ostatnie spotkanie zakończyło się porażką Biało-Czerwonych 2:3.

W sobotnim półfinale po dramatycznym, pełnym zwrotów akcji meczu Polska pokonała USA 3:2. Mimo że nasi siatkarze mieli mniej czasu na regenerację w finale od początku osiągnęli gigantyczną przewagę nad Brazylijczykami. Zwyciężyli 3:0.

To imponujące osiągnięcie reprezentacji Polski i pracującego od lutego tego roku z polską kadrą Vitala Heynena. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Bartosz Kurek, którego cztery lata temu Stephane Antiga nie powołał do kadry na polskie mistrzostwa świata. Po kontuzji doskonale spisywał się Michał Kubiak, skuteczną zagrywką pomógł w zwycięstwie z USA Fabian Drzyzga. Wielką nadzieję na przyszłość budzi występ w Bułgarii i we Włoszech mistrza świata juniorów Jakuba Kochanowskiego i 23-letniego Artura Szalpuka.

Mistrzostwo świata nie zapewnia złotym medalistom kwalifikacji olimpijskiej do igrzysk w Tokio. Walka o IO rozpocznie się w przyszłym roku od Światowego Turnieju Kwalifikacyjnego z udziałem 12 drużyn (awans wywalczą trzy) i wiadomo już, że w nim – jako mistrz świata - na pewno wystąpi Polska. Jeśli tą drogą nie uda się wywalczyć awansu kolejną możliwością będzie Interkontynentalny Turniej Kwalifikacyjny (awans dla 3 drużyn) i mistrzostwa kontynentów (awans dla mistrza albo najwyżej sklasyfikowanego zespołu bez nominacji olimpijskiej).

 

Mistrzowie świata 2018

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz

Przyjmujący: Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka

Środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski

Libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie