Projekt

Projekt „Klub Polska”

 

Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz w 2009 r. wydał rozporządzenie o powołaniu Klubu Polska Londyn 2012. Jego członkami zostali zawodnicy, którzy zdobyli medale igrzysk olimpijskich w Pekinie 2008 i mistrzostw świata 2009. W roku 2011 do tej grupy dołączyli medaliści MŚ 2010 oraz sportowcy, medaliści ME, plasujący się po sezonie na bardzo wysokich miejscach w rankingach światowych.

Pilotaż projektu Klubu Polska wprowadzono przed IO w Vancouver 2010 – w pierwszej kolejności do programu zakwalifikowano skoczka narciarskiego Adama Małysza oraz biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk. Osiągnięcia medalowe w IO, gdzie nasza reprezentacja zanotowała najlepszy w historii występ w zimowych igrzyskach zdobywając 6 medali (1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe), potwierdziła słuszność koncepcji.

W oparciu o doświadczenia zebrane w programie Vancouver, MSiT opracowało, a następnie uruchomiło w roku 2010 program przygotowań do letnich IO pod nazwą Klub Polska Londyn 2012. Początkowo objęto nim 36 najlepszych polskich sportowców (z tej grupy wypadła drużyna szpadzistów, ze względu na wycofanie tej konkurencji z programu igrzysk) mogących, w ocenie ministerstwa, zrealizować postawiony polskiemu sportowi cel na letnie IO – awans w klasyfikacji medalowej.

Nowym rozwiązaniem niestosowanym do tej pory przez administrację rządową było podpisanie indywidualnych umów (kontraktów) z poszczególnymi zawodnikami, w których opisane są obowiązki zarówno strony rządowej (zapewnienie finansowania przygotowań) oraz zawodników. Członkowie Klubu Polska mają zapewnione indywidualne kontrakty mające pomóc im w jak najlepszym przygotowaniu do igrzysk olimpijskich. Projekt ma charakter otwarty: do elitarnego grona mogą dołączać cały czas nowi zawodnicy, którzy spełnią określone kryteria wynikowe, a sportowcy, którzy nie spełniają ich lub nie realizują zatwierdzonych planów bez obiektywnych powodów, mogą z niego wypaść.

Środki uzyskane dzięki indywidualnym kontraktom zawodnicy mogą wydawać według założonego przez siebie schematu przygotowań olimpijskich, np. zbudować własną ekipę z indywidualnym lekarzem, terapeutą, masażystą, psychologiem. Członkowie Klubu Polska będą też otrzymywali specjalny dodatek motywacyjny do stypendium.

Koncepcja jest wspólnie realizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz polskie związki sportowe i opiera się na zasadach zarządzania projektami. Taki sposób zarządzania, który nie był do tej pory wykorzystywany w obszarze sportu, charakteryzuje się ściśle określoną metodologią w postępowaniu. Wykorzystanie zasad zarządzania projektowego w przygotowaniach olimpijskich powinien umożliwić wzrost poziomu organizacyjnego realizowanych zadań, zarówno przez administrację publiczną, jak i sektor pozarządowy.

Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie dofinansowywać projekty, m.in. indywidualne programy dla wybijających zawodników, tzw. ścieżki indywidualne, dla których związek przygotuje strategię przygotowań do IO 2012. Według projektu 50 procent funduszy przeznaczonych przez MSiT na sport wyczynowy przypada na ścieżki indywidualne, 25 procent na programy indywidualne i 25 procent na pozostałych zawodników z kadry narodowej.

W celu opieki nad KPL 2012 minister powołał Zespół Wsparcia Klub Polska Londyn 2012. W tym gronie znaleźli się eksperci sportowi, wybitni trenerzy. Zespół jest ciałem opiniującym dla ministra sportu w sprawach KPL 2012 i innych związanych z przygotowaniami polskich sportowców do igrzysk olimpijskich w Londynie. Zadaniem zespołu jest również odnajdywanie potencjału medalowego na IO 2012, zimowych igrzysk 2014 r. i letnich w roku 2016, czyli młodych zawodników rokujących na sukcesy olimpijskie, dla których wprowadzane są ścieżki indywidualne przygotowań do głównych imprez. Zespół ściśle współpracuje ze związkami i trenerami prowadzącymi członków KPL 2012 w sprawach ich planów i realizacji przygotowań.

W połowie 2011 r. Klub Polska Londyn 2012 liczył 42 zawodników realizujących programy indywidualne, zaś ścieżkami indywidualnymi objętych zostało 77 sportowców. W uruchomionym w 2011 r. projekcie Klub Polska Soczi 2014 znalazło się 4 zawodników w programach i 11 w ścieżkach indywidualnych.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie