Turniej Grand Slam w siatkówce plażowej w Olsztynie.

Po raz trzeci Olsztyn gościł imprezę FIVB  z cyklu World Tour w siatkówce plażowej.

Zawody odbyły się na  obiektach Centrum Rekreacyjno-portowego Ukiel  w Olsztynie. Przez pierwsze 3 dni, przy sprzyjającej pogodzie rozgrywki  obserwowało kilka tysięcy widzów. W ostatnim dniu mecze finałowe toczyły się przy padającym deszczu, co znacznie odbiło się na frekwencji  widzów. Rozpogodziło się  dopiero na czas ceremonii medalowej, podczas której medalistów nagradzali m.innymi prezes PZPS Jacek Kasprzyk, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Brzeziń oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

W turnieju (19-23.07) wystartowało 192 zawodników/zawodniczek z 34 krajów świata. 48 par żeńskich i 48 par męskich. Reprezentacja Polski  uczestniczyła w składzie 5 par męskich oraz 4 par żeńskich.

W turnieju kobiet nie zanotowano większych niespodziewanych rozstrzygnięć. Na podium stanęły dwie pary brazylijskie: Lalissa/Talita oraz Aghata/Duda, które rozdzieliła para kanadyjska Pavan/Humana-Paredes. Z czterech polskich żeńskich par do głównej fazy turnieju zakwalifikowała się jedynie para Kołosińska/Gruszczyńska. Na szczególna uwagę zasługują rozegrane przez nie 2 mecze . W fazie 1/8 F stoczyły pasjonujący pojedynek pokonując w tiebreaku amerykańską parę z trzykrotną mistrzynią olimpijską Kari Walsh-Jannings, a następnie stoczyły bardzo wyrównany pojedynek z wicemistrzyniami olimpijskimi z Rio – brazylijkami Aghata/Duda, zajmując ostatecznie 9 miejsce.

Końcową klasyfikację mężczyzn należy uznać za sensacyjną, bowiem miejsce na najwyższym podium zajęła  para Markus Bockermann/Lars Fluggen(GER), która  drogę do głównej fazy turnieju  musiała rozpoczynać od gier eliminacyjnych.

Z 5 polskich par startujących  eliminacji nie przeszła para Paszkowski/Łysikowski. Pozostałe walczyły w turnieju głównym ze zmiennym szczęściem. Na piątym miejscu zakończyła turniej  para  Prudel/Kujawiak, na dziewiątym Kantor/Łosiak, Pozostałe  (Szałankiewicz/Rudol , Fijałek/Bryl) uplasowały się na pozycjach 17-24.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie